У Вінниці 133 вулиці підлягатимуть перейменуванню та ще у 14-х вулиць зміниться обґрунтування їх назви. Про це повідомив вінницький історик, член робочої групи з декомунізації Олександр Федоришен.
З переліком вулиць визначались під час засідання робочої групи з питань заборони використання комуністичної та націонал-соціалістичної (нацистської) символіки на території міста.
Поки що у ЗМІ потрапив попередній перелік вулиць, які будуть перейменовувати:
Окремі історичні особистості, іменами яких було названо вулиці, викликали у членів робочої групи дискусію. За словами голови робочої групи Андрія Реви, є історичні моменти, які можна тлумачити по-різному, і в кожного з істориків є своє з цього приводу бачення. Наприклад, Зою Космодемянську вважати символом комуністичного режиму чи героєм війни. Більшість істориків вважає, що вона все ж є героєм війни, яка загинула захищаючи свою Батьківщину, а вже потім радянська пропаганда зробила її своїм символом. «Людина за покликом серця захищала свою країну і загинула, тому ми прийшли до висновку, що перейменовувати цю вулицю не потрібно. Це лише наша пропозиція, але я хочу, щоб всі розуміли, що остаточні рішення прийматимуть депутати міської ради, думка комісії не є остаточною, ми є лише дорадчим органом.
Щодо Стахурського теж думки комісії були майже одностайними. І хоча він був першим секретарем обкому партії, він був не стільки символом комуністичної доби, скільки людиною, яка відбудовувала Вінниччину у післявоєнний період», – каже Андрій Рева
Першочергово комісія прийняла рішення щодо не перейменування вулиці Першотравневої, адже 1 травня залишається державним святом. Однак, потім було зачитано звернення від Краєзнавчого музею, який запропонував Першотравневу, яка є чи не найдовшою вулицею міста, розділити на дві частини площею Героїв Майдану, і ділянку, яка розташовується в історичній частині Вінниці, назвати іменем Миколи Оводова. Колишній міський голова проживав саме на цій вулиці, і враховуючи вклад цієї особистості в розвиток міста, є логічним, що вулиця носитиме його ім’я. Комісією ця пропозиція була підтримана, тому Першотравневу внесли у перелік вулиць на перейменування. Назву ж другої частини вулиці до перехрестя зі Хмельницьким шосе в подальшому будуть ще обговорювати.
«Дискусійних моментів, яких очікував, практично не було. Були суперечливі питання, які необхідно було проговорити. І в цьому випадку думка кожного з членів комісії була цінною. Під кожне рішення була якась логіка речей, – каже історик Олександр Федоришен. – З першого засідання комісії на сторінку однієї з соціальних мереж надійшло 64 пропозиції, переважна більшість підписані, але є й анонімні. Це не рахуючи офіційних звернень до міської ради. Тобто активність людей з цього питання величезна. Є вже низка пропозицій конкретних перейменувань. Наприклад, вулиці Михайличенка на Петра Могили. Половина листів, які стосувалися перейменування вулиці Козицького стосувалися на перейменування щододиректорії УНР або Симона Петлюри. Це пов’язано з розташуванням тут готелю «Савой», де розміщена урядова дошка на честь тимчасової столиці Української Народної Республіки. Що зобов’язує городян і членів комісії пропонувати такі речі. Я схиляюсь до варіанту столичного державницького статусу Вінниці».