У Вінницю повернуть столітній пам’ятник, що до 1970-х років стояв на нинішній Європейській площі. Рішення про прийняття у комунальну власність гранітної колони з села Павлівка Калинівського району ухвалила Вінницька міська рада.
Згадана колона має історичне значення для Вінниці і є одним із найстаріших пам’ятників області.
- Колона була виготовлена чи то до 300-річчя дому Романових, чи то до перемоги у Першій світовій війні. Достеменно невідомо. Але в 1921 році вона була встановлена більшовиками на сьогоднішній Європейській площі як жертвам революції. Проте побудована вона була значно раніше, тому що в 1921 році в Гнівані вже не було заводу для її виготовлення. Потім в 70-х роках, коли меморіал визволення реставрували, колону забрали і перевезли в село Павлівка Калинівського району, – цитує директора Вінницького обласного архіву видання “20 хвилин“.
На фото першої половини 20-го століття видно колону, що була встановлена у сквері на тодішній вулиці Козицького.
Urban віднайшов згадану колону у Павлівці. Власне, це було нескладно – розташована вона у самому центрі села поруч із будинком культури. Колона заввишки понад 4 метри збереглась у непоганому стані. Нині вона є пам’ятником на честь 40-річчя партизанського загону. До речі, є версія, що під нинішньою табличкою криється автентичний напис, викарбуваний на граніті. Чи так це і що там написано, стане відомо уже під час реставраційних робіт.
- Для жителів Павлівки ця колона не має такого значення, якою може бути для вінничан, тому заперечень в селі не було, – розповідає сільський голова Павлівки Віктор Кособуцький. – На сесії сільської ради ухвалили рішення про передачу пам’ятника, а замість нього вшануємо партизанів іншим пам’ятним знаком.
Крім того, за колону жителі Павлівки отримають компенсацію. Вінницька міська рада проголосувала за виділення 300 тисяч гривень субвенції селу.
- Побудуємо за них два дитячих майданчика, – відповідає сільський голова.
Питанням повернення колони назад до міста опікувалась ГО “Вінницьке історичне товариство”. Утім, чи повернуть її саме на історичне місце і що вона символізуватиме тепер, поки невідомо.