28
Вер
19:03
5 “оригінальностей” Хмельницького
5 “оригінальностей” Хмельницького

Всупереч шаблонним думкам про обласний центр у 120 кілометрах західніше Вінниці, де, начебто, нічого, окрім базару не має, Хмельницький достойний того, щоб віддати йому хоч декілька годин свого часу. Як і будь яке місто, він має свої особливі місця, не такі, як у інших.

Хмельницький, в силу своєї наближеності до Вінниці, в мене завжди викликав підвищену цікавість. Сусіди, подоляни, конкуренти, врешті решт, і просто найближче велике місто, до якого усього пару годин у дорозі. Тож тут я частий гість. А коли часто гуляєш знайомими місцями, починаєш усе більше уваги приділяти деталям. Деякі бачив і раніше, а деякі, повз які і раніше ходив не раз, стають справжнім відкриттям. Так сталось і з Хмельницьким, з якого після чергової прогулянки виокремив п`ять його особливостей, яких не бачив раніше у будь якому іншому місті України. І, звісно, базар тут ні до чого.

До монументів завжди ставився відносно скептично. Може тому, що їх часто встановлюють не стільки керуючись бажанням, а тому що “так треба”. А може і автори не завжди з відповідним натхненням підійшли до свого витвору, поставившись до нього виключно як для роботи. Або ж навпаки, заклавши у пам`ятник таку авторську думку, що тільки сам автор і може її пояснити. Монумент воїнам-інтернаціоналістам у Хмельницькому видався мені і оригінальним, і зрозумілим одночасно: “Велика рука” штовхає солдата по земній кулі, як пішака по дошці. Думки солдата, його доля – щось зовсім вторинне. У “руки” в запасі ще вісім таких.
Скульптурна композиція “Віра. Надія. Любов” на головній площі міста перед облдержадміністрацією. Ставлення самих хмельничан до неї неоднозначне. Та й у мене враження залишились змішаними. Але вже не відкрутитись, “ВНЛ”, встановлена до 74 річниці Хмельницької області, вже стала певним символом міста.
Офіційна інформація про композицію така: “Виготовлення скульптури розпочалось у Київському художньо-виробничому комбінаті «Художник» 10 років тому. В основі композиції – постаті трьох давніх українських берегинь. Тріада розміщена на великому колі, яке символізує вічне, нерозривне коло буття і спадкоємності поколінь. У цьому ж колі – фігури лелек; кетяги калини, грона винограду – символи родючості і єдності; рушники, якими здавна українські матері благословляють своїх дітей. На зворотному боці композиції – кобзар з кобзою – виразник дум і надій українського народу. Розміри монументу становлять 9 х 7,8 х 5 метрів.
Губернатор Хмельниччини Василь ЯДУХА зазначив, що відкриття монументально-скульптурної композиції “є символічним, адже віра, надія та любов – це те, без чого неможливо жити”.
Слова губернатора як би підкреслюють всю пафосність скульптури, яка, зізнаюсь, не в`яжеться з моїм баченням сучасного оформлення міст. Та хай там як, але побачити “Віру з Надією та Любов`ю” все ж варто. Принаймні, тому що настільки деталізованого і витонченого пам`ятника в Україні зустрінеш не часто.
Це може здатися диким кітчем, але не треба судити суворо. Ще в середині 2000-х місцеві підприємці вирішили віддячити рідному місту – встановити на алеї поруч із міськрадою кожен свою лавочку. Кажуть, підприємці досі доглядають кожен за своєю. Згодом доріжка отримала назву “Алеї закоханих”. Як я розумію, якихось технічних чи естетичних вимог не було, робили кому як дозволяла фантазія і смак. Подобатись може, чи ні, але цілком оригінально – факт.
Літера “б” залишилась комусь на пам`ять.
Біляєв – місцевий коваль і підприємець.
Такі металеві монстри – неодмінний атрибут хмельницьких дитячих майданчиків. Більше таких не зустріти в інших областях, а от на Хмельниччині, у Кам`янці-Подільському, приміром, також – досить поширене… щось. Точне призначення таких атракціонів можна визначити не завжди, якщо ти не народився у Хмельницькому. А місцеві жартують – на цих монстрах поламали руки і ноги не одне покоління хмельничан.
Ну і на завершення – найгламурніший білл-борд України! У Хмельницькому ковальство, схоже, у великій пошані, тому навіть рекламні конструкції тут не обходяться без участі художників по металу.
Зрозуміло, такий рейтинг є винятково суб`єктивним і кожен у Хмельницькому може побачити щось своє. А хтось не побачить нічого. Тим не менш, цього літа місто запам`яталось саме таким.

Введіть свою електронну адресу:

Місто
Інфраструктура
Будівництво і архітектура
Історія міста
Новини області
Подорожі
Україна
Світ
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на urban.vn.ua. Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту за умови гіперпосилання на urban.vn.ua.
Порушення вищевказаних умов є порушенням захищених законом прав інтелектуальної власності та прав на інформацію.
Контакт: [email protected]